برنامه های جایزه كتاب روایت پیشرفت تشریح شد

برنامه های جایزه كتاب روایت پیشرفت تشریح شد به گزارش عطر و تن نشست خبری اولین جایزه کتاب روایت پیشرفت برگزار گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا بر مبنای خبر رسیده، سیدمحمودرضا سجادی، دبیر راهبردی جایزه کتاب «روایت پیشرفت»، در نشست خبری این جایزه ضمن اشاره به شکل گیری دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری در ابتدای دهه ۶۰، اظهار داشت: سال ۱۳۶۰ به این جمع بندی رسیدیم که جمهوری اسلامی از دنیا حداقل ۶۰ سال عقب است و باید برای حل آن به شکل میانبر عمل نماییم. ابتدای سال ۱۳۶۰ بود که ایده تاسیس دفتر همکاریهای ریاست جمهوری، بعنوان نهادی که متولی پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی در پیشرفت فناوری باشد، مورد تایید قرار گرفت. در آن دوره جنگ بهترین گواه بود تا اگر می خواهیم از موجودیت کشور و اعتقادات مان دفاع نماییم لازم است در زمینه علم و فناوری پیشرفت نماییم.
سجادی اضافه کرد: با گذشت ۲۰ سال از شروع این حرکت، به تجریه دریافتیم مسئله اصلی کشور تنها در اختیار داشتن فناوری نیست، بلکه افرادی غرب گرا در بدنه اجرایی کشور هستند که اعتقادی به توان داخلی و توانمندی جوانان کشور ندارند. وارداتچی هایی که رفع نیاز کشور را در داخل نمی بینند. متاسفانه در زمینه پیشرفت با دشمنان نامرئی ای مواجه بودیم، استادی که اعتماد به نفس دانشجو را از بین می برد، یا مدیری که مانع از پشتیبانی از تولیدات دانش بنیان می شود. تلاش ما سال ها حول این مسئله بود که این پاردایم فکری را تغییر بدهیم و لازمه آن تولید محصول از دانش برای رفع نیاز کشور بود.
وی در ادامه تصریح کرد: اشکالی که در این روند وجود داشت مستندسازی ضعیف بود؛ مستندسازی مسئله بسیار مهمی در هر کشوری است. آرام آرام با گروه هایی آشنا شدیم که به لزوم تاریخ نگاری پیشرفت می پرداختند، هرجا توانستیم، از این دوستان حمایت کردیم چونکه مستندسازی پیشرفت، تاریخ نگاری یک کشور است. از آن مهم تر همین جریان انجمن «روایت پیشرفت» و جایزه کتابی است که راه افتاده است. وقتی طرح این جایزه با انجمن خیرین علم و فناوری عنوان شد، خیلی استقبال کردیم چون حتی باارزش تر از کارهای قبلی بود. در هر کشوری قهرمانانی هستند که باید تجلیل و بزرگ انگاشته شوند تا الگویی برای آیندگان باشند. عرصه پیشرفت کشور یک جریان عادی و ساده نیست و به مفهوم دقیق کلمه یک جهاد است؛ جهاد با کسانی که در داخل از پشت خنجر می زنند، بودجه ها را متوقف می کنند، کارشکنی می کنند، لابی می کنند. شما وقتی این روایت ها را مطالعه می کنید این مسئله مشهود است که به صورت مداوم کارشکنی می شود، چون نظام سلطه می داند که اگر می خواهد ما را عقب نگه دارد، لازمه ش ناامیدی است.


می خواهیم هیچ تجربه پیشرفتی نانوشته نمانده باشد
در ادامه این نشست محمد نمازی، دبیر اجرایی این جایزه ضمن اشاره به شکل گیری انجمن «روایت پیشرفت» به تشریح فرآیند برگزاری اولین جایزه روایت پیشرفت پرداخت و اظهار داشت: تعدادی از افراد و مجموعه های دغدغه مند در روایت پیشرفت، کنار هم جمع شدند و با گفتگو و همفکری، طرح ایجاد انجمنی مردم نهاد برای پشتیبانی از جریان روایتگری پیشرفت را تدوین کردند. ما دور هم جمع شدیم تا در دورانی که انواع و اقسام جریان ها و رسانه ها قصد دارند «نمی شود»، «نمی توانیم»، «ضعیفیم»، «هیچ کاری نکرده ایم»، «به جایی نمی رسیم»، «آدم الگو نداریم» و «باید همه چیز را از دیگران یاد بگیریم» را به مرد و زن و جوان و کودک ایرانی القا کنند، داستان های «توانستن»، «شدن با دست های خالی»، «نترسیدن و پیش رفتن»، «اعتماد به نفس»، «اعتماد به قدرت جوان ایرانی»، «جواب دادن کار و همت عالی» را روایت نماییم. چشم انداز ما این است که هیچ تجربه جریان سازی در کشور نانوشته نمانده باشد.
او اضافه کرد: نخستین برنامه انجمن، جایزه کتاب «روایت پیشرفت» است که با هدف رصد و بررسی آثار این حوزه و تشویق و ترغیب نویسندگان و ناشران روایت پیشرفت طراحی شده است. جایزه در چهار حوزه تخصصی روایت پیشرفت شامل فرهنگ و هنر، حکمرانی، علم و فناوری، دفاعی و امنیتی برگزار می گردد. بیشتر از ۳۰۰ کتاب در این عرصه شناسایی و ارزیابی شدند و الان بالغ بر ۵۰ عنوان کتاب در مرحله داوری نهایی هستند که برترین آثار در هر حوزه در اواخر تیرماه معرفی می گردند.

1399/12/25
01:55:13
0.0 / 5
639
تگهای خبر: جایزه , فرهنگ , فناوری , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه