داریوش احمدی عنوان كرد

تصور غربی ها از رمان ایرانی

تصور غربی ها از رمان ایرانی به گزارش عطر و تن داریوش احمدی با اشاره به اینکه تصوری که غربی ها از رمان ایرانی دارند به «بوف کور» صادق هدایت برمی گردد، می گوید: هنوز پس از چیزی نزدیک به 85 سال، این رمان دارد به تنهایی بار این کمبود و نداشتن را جبران می کند.


این داستان نویس در پاسخ مکتوب به سوال ایسنا درباره ضرورت خواندن رمان ایرانی و این که بعضی می گویند رمان کالایی وارداتی است و بهترش در غرب وجود دارد، نوشت: «فکر می کنم رمان هنوز در ایران آن چنان که باید از نظر ساختاری جانیفتاده است و نمی توان آنرا مثلاً با نوع غربی اش مقایسه کرد، چون در حقیقت غربی ها صاحبان و پیشگامان رمان هستند و آن تصوری که آنها از رمان ایرانی بعنوان یک رمان خارق العاده و جهانی دارند، برمی گردد به رمان «بوف کور» صادق هدایت، که هنوز پس از چیزی نزدیک به ۸۵ سال، دارد به تنهایی بار این کمبود و نداشتن را جبران می کند.
هرچند خیلی از رمان های ایرانی فاقد عناصر ساختاری از دیدگاه غربی ها هستند، اما این موجب نمی گردد که ما رمان ایرانی نخوانیم و یا اهتمام نماییم آنرا با دیدگاه و علایق غربی ها بنویسیم تا باب طبع آنها باشد. رمان زاییده بحران زیستی یک اجتماع است. ناگفته نماند که تعدادی از رمان های ایرانی، که تعدادشان هم زیاد نیست، الان درحد بهترین رمان های جهان هستند اما هنوز در جهان کشف نشده اند؛ مثل خیلی از آثار نویسندگان آمریکا، که سال ها در کشور خودشان دیده نشدند، اما منتقدان فرانسوی آنها را کشف کردند.
به نظر من نویسنده ایرانی باید کشف شود. درست مثل سینمای ما که غربی ها در سالهای نه چندان دور آنرا کشف کردند. هر چه باشد سینما هم از ادبیات تاثیر می گیرد. من فکر می کنم که رمان ایرانی، هر چند از نظر ساختاری هنوز به مرحله کمال نرسیده است، اما باید نقش منتقدان را در وهله نخست در شکوفایی و بالندگی آن فراموش نکنیم. اگر رمان فارسی موفق نیست، به خاطر این است که ما منتقد خوب و ورزیده کم داریم. هر چند یک رمان خوب و تأثیرگذار زاییده بحران های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی یک جامعه است و شهرت خیلی از رمان ها مرهون همین بحران است. اما من نقش منتقد کارآمد را در وهله نخست می بینم.
یکی دیگر از عوامل این دیده نشدن برمی گردد به مساله سانسور که موجب می شود یک اثر ادبی سال ها پشت ممیزی بماند و موقعی هم که می خواهد چاپ شود، دیگر از زمان خودش سال ها فاصله گرفته است.»
منبع:

1399/12/22
14:15:49
0.0 / 5
391
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه