كامران محمدی عنوان كرد

۲ دلیلی كه باید رمان ایرانی هم خواند

۲ دلیلی كه باید رمان ایرانی هم خواند به گزارش عطر و تن کامران محمدی می گوید: نمی توانم به مخاطبی که بهترین آثار سراسر جهان را در دسترسش دارد بگویم این ها را رها کن و رمان ایرانی بخوان. ولی به دو دلیل می گویم رمان ایرانی هم بخوان.


این داستان نویس در پاسخ مکتوب به پرسش ایسنا درباره این که درست است مقایسه رمان ایرانی با رمان های خارجی ترجمه شده شاید درست نباشد است اما پرسش این است که چرا باید رمان ایرانی بخوانیم و لزوم خواندن آن چیست، نوشت: «همان طور که گفتید، مقایسه رمان ایرانی و آن چه بعنوان ترجمه رمان در ایران می بینیم، مقایسه نادرستی است. این مقایسه مثل این است که تیم فوتبال ایران را با منتخب ستارگان فوتبال جهان از آغاز تولد فوتبال تا امروز مقایسه نماییم. رمان های ترجمه منتخبی از بهترین آثار جهان هستند. از نخستین رمان های بزرگ جهان مثل «دون کیشوت» تا آخرین آنها مثل آثار موراکامی یا مثلا ایشی گورو. از بزرگ ترین رمان های آمریکای جنوبی مثل «صد سال تنهایی» تا آثار اروپایی قرن نوزدهمی و... الخ. ازاین رو مقایسه رمان ایرانی امروز با ادبیات ترجمه به هیچ وجه منصفانه نیست. اما راستش را بخواهید من نمی توانم به مخاطبی که بهترین آثار سراسر جهان را در دسترسش دارد بگویم این ها را رها کن و رمان ایرانی بخوان. در شرایطی که اختلاف قیمتی هم ندارند. حداکثر شاید بتوانم بگویم ایرانی «هم» بخوان. دست کم به دو علت:
اولی کمی شعاری است، اما حقیقت است. خریدن و خواندن رمان ایرانی، درست مثل خریدن و استفاده از شلوار ایرانی است. پشتیبانی از کالای ایرانی است. منتها این جا مراد از کالا، سخت افزارش نیست، چون که از نظر سخت افزار، برای ناشر بعنوان تولیدکننده کالا، فرقی نمی کند و درنهایت سخت افزار هر دو را او تولید کرده است. اما به لحاظ نرم افزاری، خریدن و خواندن رمان ایرانی، یعنی پشتیبانی از نویسنده ایرانی و از فکر و فرهنگ ایرانی.
دلیل دوم اما به اعتقاد من، به تفاوت ذاتی رمان داخلی و خارجی است. رمان همان گونه که همه می دانیم، آیینه تمام نمای فرهنگ و اندیشه جوامع است. ازاین رو ما خیلی وقت ها با خواندن رمان ها، درک عمیق تری از جامعه مان به دست می آوریم. رمان امروز، در شکل ایده آلش، بازاندیشی هنرمندانه ای است از دغدغه ها و مسائل انسان امروز در جامعه امروز. ازاین رو اگر کتابخوان ایرانی، علاوه بر رمان های بزرگ جهان و شاهکارهای گذشته و حال (که اساسا خواندن شان حق اوست و حتی از جهاتی وظیفه اش) آثار داخلی را هم مطالعه کند، احتمالاً به درک بهتری از خودش، جامعه اش و جایی که ایستاده است خواهد رسید.»1399/12/08
20:25:06
0.0 / 5
496
تگهای خبر: ادبیات , تولد , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه