تجلیل از نویسندگان حوزه انقلاب اسلامی در لبنان

تجلیل از نویسندگان حوزه انقلاب اسلامی در لبنان رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از برخی از شخصیت های فرهنگی لبنانی که آثاری پیرامون جمهوری اسلامی ایران تألیف کرده اند، تجلیل نمود.


به گزارش عطر و تن به نقل از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان، در این مراسم که با حضور برخی از شخصیت ها، نویسندگان و پژوهشگران لبنانی و با رعایت پروتکل های بهداشتی در مرکز فرهنگی امام خمینی در بیروت انجام شد.
عباس خامه یار، رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان، در این مراسم اظهار داشت: شرایط استثنایی موجود در جهان موجب شد، مراسم امسال جشن پیروزی به نحو دیگری اجرا شود.
او با اشاره به این که امام خمینی (ره) بار دیگر هویت دینی را به جامعه بازگرداند تا زندگی بشریت روح الهی به خود بگیرد، اظهار داشت: امام به خوبی درک کرده بودند که اسلام می تواند تمام نیازهای زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را تامین کند و پیاده کردن آن در نهایت موجب شد تا غرب احساس خطر کند و ایران هراسی و اسلام هراسی را ترویج کند و با اقدام های تروریستی مفهوم دیگری از اسلام را در اذهان عمومی مردم جهان معرفی نماید. در وضعیت کنونی جهان، نیازمند حکومتی بر پایه عقیده و ایمان هستیم و امام خمینی و شاگردان مکتبش منادی بازگشت به خویشتن و معرفت اسلام حقیقی بودند و منتقد غرب و غرب زدگی شرق و وابستگی به خارجی بودند.
رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) خواهان تحقق عرفان عملی بود، اشاره کرد: آموزه های انقلاب اسلامی شامل اخلاق، معنویت، اخلاص، ایثار، انسانیت، توکل و ایمان موجب شد تا انقلاب اسلامی رنگ عدالت و استقلال به خود بگیرد و هیچگاه مبادرت به تجاوز حتی با دشمنان اصلی خود نکند. الان با گذشت بیش از چهار دهه ثمرات این انقلاب را در منطقه و جهان مشاهده می نماییم و ایران تبدیل به قدرتی صنعتی و علمی شده است. که دیگران روی آن حساب باز می کنند و موجب نگرانی قدرت های مستکبر شده است.
در ادامه فیلم کوتاهی از دستاوردهای انقلاب اسلامی پخش گردید و ژوزف عون، شاعر مسیحی هم سروده هایش را درباره انقلاب اسلامی و امام خمینی برای حاضران خواند.
سپس قطعه موسیقایی ارکستر سمفونی ملی کشورمان با نام «بیروت درد تو درد من است» با رهبری آندره الحاج که در ابراز همدردی با ملت لبنان بعد از انفجار بندر تولید شد، پخش و دکلمه ای توسط دانش آموز ایرانی مقیم لبنان به دو زبان فارسی و عربی قرائت شد.
در ادامه خزعلی، استاد دانشگاه الزهرا و خواهر شهید حسین خزعلی، به جایگاه زن در دیدگاه امام خمینی و انقلاب اسلامی پرداخت و نقش زنان ایرانی را در انقلاب اسلامی و دستاوردهای آنان را در دوران جمهوری اسلامی برشمرد.
برنامه بعدی پخش فیلم های کوتاه تاریخچه انقلاب و دستاوردهای کشورمان را در دوران چهل ساله بود.
در آخر از تلاش ها و زحمات شخصیت هایی که در تولید آثاری در رابطه با انقلاب اسلامی ایران پرداخته اند، تجلیل شد.
ابتدا آندره الحاج، رهبر ارکستر سمفونی ملی لبنان، به سبب رهبری ارکستر سمفونی ملی ایران در اجرای قطعه ای با عنوان«بیروت درد تو درد من است»، بعد از دریافت تقدیرنامه اش از دست رایزن فرهنگی کشورمان اظهار داشت: من با ارکستر سمفونی های بسیاری در جهان ارتباط داشته ام، اما باید بگویم از زیباترین روزهای عمرم حضورم در تهران و دیدار با شخصیت های هنری و بسیار حرفه ای آنجا بود و باید بگویم هیچ کشوری چنین اقدامی در ابراز همدردی با ملت لبنان انجام نداده است.
سپس جمال واکیم، نویسنده مسیحی و استاد روابط بین الملل دانشگاه لبنان به سبب تألیف کتابش با عنوان «ایران و جایگاه ژئو سیاسی آن» مورد تقدیر قرار گرفت.
همین طور از فؤاد خشیش، نویسنده شیعی در مرکز مطالعات «باحث» و استاد رسانه در دانشگاه لبنان تجلیل شد.
در ادامه مراسم از دلال عباس، استاد بازنشسته دانشگاه لبنان و ایران شناس لبنانی، تقدیر گردید.
محسن صالح، استاد دانشگاه لبنان، پژوهشگر مسائل منطقه و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد آمریکا هم بعد از دریافت تقدیرنامه اش اظهار داشت: به ملت ایران و جانفشانی هایش درود می فرستم که به رغم تمام تحریم ها و تبلیغات رسانه ای منفی و مشکلات موجود، هم چنان مسیر کشور را در راه پیشرفت ادامه می دهد و امیدوارم ایران، تمدنی بسازد که جبران تاریخ به استضعاف کشیده محرومان باشد.
در ادامه از کوشش های شهید ارجمند فلسطینی فتحی شقاقی تقدیر به عمل آمد و تقدیرنامه اش به نماینده جنبش جهاد اسلامی «احسان عطایا» در لبنان اهدا شد، او اظهار داشت: تاکید می کنم که پیروزی انقلاب اسلامی ایران عمق راهبردی دیگر پیروزی ها بر ضد استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی بود و امام توانست با موفقیت های بدست آمده در مقابل قدرتمندترین کشورهای دنیا یعنی آمریکا بایستد و از تمام جنبش های آزادی خواه حمایت کند و باید گفت ایران ستون فقرات محور مقاومت و آزادی فلسطین را تشکیل می دهد.
هادی قبیسی، پژوهشگر مسائل سیاسی و رسانه ای، مشاور و معاون دبیرکل اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی، نیز به سبب اثرش با عنوان« امام خمینی، چالش معرفت زمانی و حضوری» مورد تقدیر قرار گرفت.
همین طور از عدنان منصور، وزیر خارجه پیشین و نیز سفیر اسبق لبنان در ایران که به سبب نوشتن کتابی با عنوان «ایران: الدولة والثورة وآیات الله»(ایران، کشور، انقلاب و آیت الله) مورد تقدیر قرار گرفت.
در آخر از وزیر سابق لبنان «طراد حماده » نیز قدردانی گردید.1399/11/25
14:48:19
0.0 / 5
856
تگهای خبر: احساس , بهداشت , جشن , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه