مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط قوی دیابت با بیماری عروق كرونر قلب در زنان

ارتباط قوی دیابت با بیماری عروق كرونر قلب در زنان عطر و تن: مطالعه جدید نشان میدهد نشانگر زیستی جدید مقاومت به انسولین با افزایش 600 درصدی خطر مبتلاشدن به بیماری عروق کرونر قلب در زنان مرتبط می باشد.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، پژوهشگران برای درک اینکه چه عواملی افراد جوان را در معرض خطر بالاتری از بیماری عروق کرونر قلب زودرس قرار می دهد، بیش از ۵۰ عامل خطر را در ۲۸، ۰۲۴ زن مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
شایان ذکر است زنان زیر ۵۵ سال مبتلا به دیابت نوع ۲، ده برابر بیشتر با خطر ابتلاء به بیماری عروق کرونر قلب زودرس روبرو هستند. اثبات شده که مقاومت به انسولین لیپوپروتئین (LPIR )، یک نشانگر زیستی قوی و پیش بینی کننده است.
«سامیا مورا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی هاروارد، در این زمینه می گوید: «ما متأسفانه شاهد آن هستیم که افراد جوان گرفتار حمله قلبی می شوند. هنگامی که یک فرد جوان گرفتار یک بیماری قلبی عروقی می شود، بر کیفیت زندگی، راندمان و سهم وی در جامعه تأثیر خواهد گذاشت.»
وی در ادامه می افزاید: «پیشگیری بهتر از درمان است و خیلی از عوامل خطر بیماری قلبی قابل پیشگیری می باشند. این مطالعه تأثیر سبک زندگی بر سلامت قلب زنان در هر سنی را نشان میدهد.»
محققان این مطالعه تقریباً ۵۰ نشانگر زیستی در رابطه با سلامت قلب و عروق را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. نشانگرهای مانند کلسترول بد (LDL) و هموگلوبین A۱C ارتباط بسیار ضعیف تری با شروع بیماری عروق کرونر قلب زودرس در زنان کمتر از ۵۵ سال دارند، حال آنکه LPIR، معیار جدیدتر مقاومت انسولین، ارتباط قوی تری با این عارضه دارد.
در حالیکه کلسترول LDL فقط با ۴۰ درصد افزایش ریسک ابتلاء به CHD در زنان زیر ۵۵ سال مرتبط می باشد، LPIR شش برابر (۶۰۰ درصد) این خطر را بیشتر می کند.
با افزایش شیوع دیابت و عوامل خطر در رابطه با آن و ابتلاء زنان بیش از مردان به این بیماری، پژوهشگران بر ضرورت ایجاد اقدامات پیشگیرانه مؤثر تاکید می کنند.


منبع:

1399/11/05
13:38:44
0.0 / 5
806
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پروتئین , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه