گزارش عطر و تن؛

تنفس هوای آلوده خطرناك تر از بیماریهای ویروسی

تنفس هوای آلوده خطرناك تر از بیماریهای ویروسی آلودگی هوا بعنوان یکی از عوامل نامحسوس در بروز انواع بیماریهای خطرناک به خصوص برای کودکان و سالمندان، این روزها به دغدغه ای فراتر از کرونا تبدیل گشته است.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، آن طور که دستگاه های سنجش آلودگی و همین طور پیش بینی های سازمان هواشناسی نشان می دهد، وضعیت آلودگی هوا در کلانشهرها به خصوص تهران، حداقل تا جمعه و شاید روز شنبه ادامه داشته باشد. بنابراین، خلوت بودن معابر و خیابان ها، نباید سبب فریب ما برای رفتن به بیرون از منزل شود.
شرایط در کلانشهر تهران به شکلی است که دست اندرکاران حوزه سلامت و وزارت بهداشت نیز نسبت به تنفس در چنین هوایی ابراز نگرانی کرده اند. در همین حال، سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه آلودگی هوا تهدیدی جدی برای سلامت کودکان و بزرگسالان تلقی می شود، نسبت به عوارض آلودگی هوا که بیشتر از خیلی از بیماریهای ویروسی و عفونی برای کودکان زیر پنج سال خطر دارد، هشدار داده است.
بر اساس همین گزارش، افرادی که بیماری زمینه ای دارند مانند بیماران قلبی و عروقی، بیماران ریوی، بیماران گرفتار آسم و آلرژی، بیماریهای متابولیک و بیمارانی که تحت عمل پیوند قرار گرفته اند، بیشتر و زودتر مستعد دریافت عوارض آلودگی هوا هستند.
سیستم تنفسی نخستین بخش از بدن انسان است که در تماس مستقیم با آلودگی هوا قرار می گیرد و ریه، مسئول جذب اکسیژن هوا و دفع دی اکسید کربن خون است. بدین جهت در صورتیکه غلظت آلاینده های هوا فراتر از ظرفیت تصفیه ریه انسان باشد، وارد جریان خون می شود و عوارضی همچون اختلال در انتقال اکسیژن به بافت های بدن، افزایش ضربان قلب، سکته قلبی، کاهش ظرفیت شش ها، آسم، برونشیت و سرطان ریه ایجاد می شود.
آلودگی هوا موجب تحریک مجاری هوایی و تشدید آسم در بین افراد به خصوص کودکان می شود تماس طولانی مدت با هوای حاوی میزان بیش از اندازه مجاز آلاینده ها موجب بروز برونشیت مزمن، بیماری مزمن ریه، تنگی نفس، سرفه های مکرر و شدید، آب ریزش چشم و سوزش و التهاب می شود.
آلودگی هوا ضریب هوشی کودکان را می کاهد همین طور کم خونی و کمبود ویتامین D از دیگر تبعات آلودگی هوا است.
در آلودگی هوا وجود فلزاتی مانند سرب و آلاینده هایی مثل ازن بیش از مقدار مجاز است. وارونگی هوا فلزات سنگینی مانند سرب را در سطح پایین تری می آورد و کودکان به سبب داشتن قد کوتاه، بیشترین قربانیان سرب هستند.
آلودگی هوا می تواند نحوه تکامل سیستم ایمنی کودکان را تحت تأثیر قرار بدهد. سیستم ایمنی کودکان در مقابل بیماریها بسیار ضعیف است و بدین سبب بیماریهای ناشی از آلودگی هوا به آسانی می تواند سیستم ایمنی آنها را هدف قرار دهد.
نتایج تعدادی از مطالعات دیگر نشان میدهد که هیدروکربن های چند حلقه ای آروماتیک (PAH) که ناشی از احتراق سوخت های فسیلی نظیر گازوئیل و دیزل هستند می توانند عامل ایجاد مشکلاتی در جنین شوند. این هیدروکربن ها با چسبیدن به ذرات معلق UFP که آنها نیز ناشی از سوخت ماشین ها هستند و می توانند از سطوح دستگاه تنفس عبور کنند وارد جریان خون می شوند و از این راه وارد مغز و یا جفت زن حامله شده و احتمالاً جنین را در معرض مواد شیمیایی مضر قرار دهند، که می تواند موجب التهاب و در نتیجه زایمان زودرس شود.
این لطمه ها و عوارض در مادران زیر ۲۰ سال و بالای ۳۵ سال، زنان طبقه کم درآمد و یا زنانی با رژیم های غذایی ناسالم بیشتر است. عباس شاهسونی رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، با اشاره به خطرناک بودن شرایط آلودگی هوای تهران، اظهار داشت: باید اقدام جدی در جهت کاهش منابع انتشار آلودگی هوا صورت گیرد. وی با عنوان این مطلب که ما نگران سلامت مردم و وقوع شرایطی مانند یک حادثه ناگوار در شهر تهران و سایر کلانشهرها هستیم، اضافه کرد: شرایط نفس کشیدن در تهران سخت شده است. شاهسونی با اشاره به پایداری وضعیت آب و هوا، پیش بینی نمود این شرایط تا هفته آتی ادامه داشته باشد. در همین حال، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، از شهروندان تهرانی خواست به سبب شدت آلودگی هوا، کمتر بیرون بیایند. وی با اعلان اینکه از هرگونه قدم زدن و انجام فعالیت ورزشی در فضای باز بطور جد خودداری کنید، اظهار داشت: مرطوب نگه داشتن هوای فضای خانه به خصوص در مواردی که برای گرمایش از بخاری های گازی و نفتی و شومینه استفاده می شود، مفید می باشد. سخنگوی وزارت بهداشت، سالمندان و بیماران قلبی و ریوی را مورد خطاب قرار داد و اضافه کرد: افراد مسن و کسانی که بیماری قلبی و ریوی دارند، از فعالیت در مراکز شلوغ و پر تردد پرهیز کنند. آنچه مسلم است، اینکه لطمه ها و تهدیدات آلودگی هوا خیلی بیشتر از بیماریهای ویروسی و عفونی، سلامت مردم را تهدید می کند. اما، شاید چون عوارض آلودگی هوا در کوتاه مدت چندان نمایان و محسوس نیست، ما نیز آنرا جدی نمی گیریم.

1399/10/26
23:43:52
0.0 / 5
1068
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه