انتشار قصه های كرواتی به فارسی

انتشار قصه های كرواتی به فارسی عطر و تن: کتاب «جنگل ایزدباد و سه قصه دیگر» نوشته «ایوانا برلیچ ماژورانیچ» با ترجمه ابتهاج نوایی از کرواتی به فارسی منتشر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این کتاب که برگرفته از افسانه های مردم اسلاو است، در هزار نسخه و با قیمت ۴۷هزار تومان توسط انتشارات «شهاب ثاقب» انتشار یافته است.
مترجم کتاب در این زمینه می گوید: از هنگامی که تصمیم به برگردان قصه های این کتاب گرفتم، نزدیک به پنج سال می گذرد. از آن هنگام به گردآوری منابع و اطلاعات مشغول بوده و در هر فرصتی نظر دوستان ادیب کرواسی را برای ترجمه قصه ها از زبان کرواتی به زبان فارسی جویا شده ام.
نوایی اضافه کرد: کتاب «قصه های باستانی» خانم ایوانا برلیچ ماژورانیچ در کرواسی و کل منطقه بالکان آشنای همگان است. این کتاب برمبنای افسانه های (اسطوره های) مردمان اسلاو نوشته شده است. اگر افسانه های اقوام اسلاو جزئی از افسانه های هندواروپایی و جهانی است، پس نمی تواند بی تأثیر از فرهنگ ایرانی باشد. از سویی افسانه ها بی تاثیر از یکدیگر نیستند و بااینکه اقوام و ملل می آیند و می روند، اما افسانه ها می مانند. همین واژه افسانه و ارتباط احتمالی آن با ایران، کنجکاوی ام را دوچندان کرد. کتاب را خواندم و شگفت زده شدم! در هر قصه ای رد پایی آشنا دیدم.
وی در تشریح محتوای کتاب بیان کرد: در هر چهار قصه، چهار عنصر مقدس آب، باد، خاک و آتش نقش بسیار مهمی دارد. افزون بر این چهار عنصر، نقش خورشید، آفتاب و نور در این قصه ها بسیار پررنگ است. نبرد میان نیروهای همزاد اما متضاد مانند نیک و بد، روشنایی و تاریکی، سرما و گرما، مرگ و زایش، و راستی و ناراستی گوهره اصلی هر چهار قصه است.
بگفته ابتهاج نوایی، نویسنده قصه ها، ایوانا برلیچ ماژورانیچ، با الهام از افسانه های نیاکان اسلاوی اش این گوهره را وارد قصه های خود کرده است. این افسانه ها بی گمان متأثر از اسطوره ها، باورها، آیین ها و فرهنگ آشنای شرقی و خصوصاً ایرانی است. بااینکه قصه های باستانی اقوام اسلاو به فرهنگی دور تعلق دارند، اما به سبب شباهت های نزدیک می توانند برای کتاب دوستان ایرانی گیرا باشند. کتاب «جنگل ایزدباد و سه قصه دیگر» با حمایت وزارت فرهنگ کرواسی و با همکاری انجمن ایران دوستان کرواسی در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.
منبع:

1399/10/23
20:36:42
0.0 / 5
739
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب , گل , مرگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه