چامه ویژه جلال خالقی مطلق منتشر گردید

چامه ویژه جلال خالقی مطلق منتشر گردید عطر و تن: پانزدهمین شماره مجله ادبی «چامه» ویژه جلال خالقی مطلق منتشر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، محمدصادق رحمانیان، مدیر این دوماهنامه در آغاز این شماره و در صفحه ای با نام «چامه ورزی» نوشته است: «شعر و روایت در این جهان کاری ویژه می کنند؛ این که دوست دارند جهان را از ناپاکی ها و پلشتی ها آزاد کنند. بی شک زشتی ها چهره جهان را مخدوش می کنند و اهل قلم به دنبال آنند که روح آدمی را از این همه فاصله بین دست و زبان پالایش کنند. شاید ما حافظ، سعدی، مولوی، شاهنامه فردوسی و شعر شاعران امروز و شاعران و نویسندگان جهان را می خوانیم تا به گشودگی روح و روان برسیم؛ رنج ها را تاب بیاوریم و کلمات را سایه بانی نماییم تا آفتاب را در سایه امن آن ببینیم. شاعران و نویسندگان با کلمات و ایده هایی که دارند، در مقابل ناخالصی ها تاب می آورند و دیگران را در دریافت حقیقت یاری می رسانند، و اگر این نبود، ما ایرانیها و پارسی زبان ها اینگونه به تقدیس شعر و زبان فارسی برنمی خاستیم. تلاش ابوالقاسم فردوسی برای ساختن واژه های شاعرانه، و الهام از ناخودآگاه و صیقل دادن آن در کارگاه خودآگاهی نوعی منبت کاری بر کلمات است. در این کارگاه است که فضای روایی شعر را - با آهنگ حماسی - بر کلمات تنگ می کند تا بهترین معانی خلق شود. از پس ِهزار و اندی سال، دانشی مردی برخاسته از گل رنج های کهن، سخن های دیرینه شاهنامه را شاید به همان مرارتی که فردوسی در خلق اثر بر خود همیشه کرد، تصحیح کرد و به تصحیح نسخه پاکیزه ای از شاهنامه پرداخت. و او کسی نیست جز جلال خالقی مطلق».
بخش «داستان» این شماره «چامه» با آثاری از آشا غنی زاده، ارمغان غیایی، سیمین نادمی، پورج قربانی و صبا عباس پور هم راه است، محمدجوادجزینی، مدیر مدرسه داستان، بعد از بررسی داستان های رسیده آنها را برای چاپ انتخاب می کند.
در بخش «شعر زمان» پانزدهمین شماره مجله ادبی «چامه» نیز شعرهایی از هرمز علی پور، عبدالرحمان فرقانی فر، حبیب پیام، علی شهسواری، حسین فرخی، سعید یوسف نیا، حسن فرخی، آرش نصرت اللهی، سریا داودی حموله، فتاح پادیاب فومنی، پیمان نوری، آرش عندلیب، علیرضا مجابی، رسول رضایی و خدایار آزادی انتشار یافته است. «شعر زمان» را ضیاءالدین خالقی برای علاقه مندان به شعر از تازه ترین سروده های شاعران آماده می کند.
همین طور بخش «ویژه نامه دکتر جلال خالقی مطلق» با آثاری از احمد خاتمی، ابوالفضل خطیبی، مظفر احمدی دستگردی، پرادز اکتور شِروو، محمود امیدسالار، داود خزایی، امید مجد، محمدصادق گرانبها، زاگرس زند، محمد شکری فومشی، زهرا آقابابایی، مهناز مقدسی، علی ایمانی و خاطره خسروی هم راه است.
در معرفی این بخش عنوان شده است: در این شماره «چامه» تلاش جلال خالقی مطلق در تصحیح و توضیح شاهنامه ارج گذاشته شده است و دوستان و دوستداران او، هر یک به فراخور مطلب، یادداشت و پژوهشی را به او تقدیم کرده اند و نیز چندین مقاله پژوهشی تازه که می تواند منبع سودمندی برای تحقیقات دراین زمینه تخصصی به شمار بیاید. همین طور گفت وگوی او را خواهید خواند و با قسمتی از شعرها و ترانه های وی که برای اولین بار انتشار یافته است، آشنا خواهید شد. این گفت و گو به صورت ایمیل انجام شده است و گفتنی های تازه ای در لابه لای آن به علاقه مندان عرضه شده است.
علاوه بر این در بخش «گفت وگو»ی این شماره «چامه» گفت وگوی سیدمحمد دبیرسیاقی با فاطمه رکنی و پروین کاووسی و حسن ذوالفقاری با علی عظیمی نژادان و رکسانا حمیدی انتشار یافته است.
همین طور «شعر امروز، شعر سپید» با آثار سیروس نوذری، سیدعلی صالحی، فیروزه برازجانی، محمد توکلی کوشا، فانوس بهادروند، صوفیا آهنکوب، رضا بهادر، رضا بروسان، حجت بخشوده، محمدعلی شکیبایی، سیروس امیری زنگنه، رضا ایلخانی، نسترن بشردوست، اکبر قناعت زاده، مهشید رستمی، فریده توکلی، سامان سایبانی، محمود نائل، الهام چگینی و گویا فیروزکوهی هم راه است و در بخش «نقد رمان» مطلبی از مهرو پیرحیاتی در نقد رمان «رهش» از رضا امیرخانی به چاپ رسیده است. بخش «شعر ترجمه» نیز شامل ترجمه مسعود غفوری از شعر ایدرین سو و ترجمه صادق رحمانی از شعر محمدالأمین الکرخی است.
دوماهنامه ادبی «چامه» در ۲۳۶ صفحه با قیمت ۵۰ هزار تومان انتشار یافته است و در فروشگاه اینترنتی فیدیبو و جار عرضه می شود. همین طور برای خرید نسخه کاغذی بطور مستقیم می توانید به این نشانی https: //idpay.ir/chamehmag/shop مراجعه و آنرا تهیه کنید.
علاقه مندان می توانند ۳۰ صفحه نخست «چامه» پانزدهم را به صورت رایگان از این جا مشاهده و مطالعه کنند.
منبع:

1399/10/14
19:22:25
0.0 / 5
619
تگهای خبر: اینترنت , فروش , گل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه