دو گام در شناخت شرق شناسی

دو گام در شناخت شرق شناسی نشست نقد دو کتاب «شرق شناسی» و «دانش خطرناک، شرق شناسی و مصائب آن» به صورت مجازی برگزار می گردد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه شنبه (۲۵ آذر) از ۱۱ بامداد به نقد و بررسی این کتاب ها اختصاص دارد که با حضور احمد کریمی حکاک، محمد دهقانی، عظیم طهماسبی و مسعود فرهمندفر به صورت مجازی برگزار می گردد.
در خبر برگزاری این نشست آمده است: دو کتاب «شرق شناسی» نوشته الکساندر لئون مک فی و کتاب «دانش خطرناک، شرق شناسی و مصائب آن» نوشته رابرت اروین دو گام مهم در شناخت شرق شناسی است. کتاب اروین با ترجمه محمد دهقانی اخیرا انتشار یافته است.
«شرق شناسی» نوشته الکساندرلئون مک فی با ترجمه مسعود فرهمندفر کتابی دوران ساز است که نگاه ذات انگارانه به شرق را تغییر داده و توان پاسخگویی به قدرت را دارد. شرق شناسی به مثابه یکی از ابزارهای امپریالیسم غرب، همواره با نوعی غرض ورزی همراه بوده است. این کتاب به بهترین نحو شرح جامعی از تمامی نقدهای مکتوب بر شرق شناسی را به دست می دهد. ظهور شرق شناسی با بررسی پیدایش مطالعات غرب در انگلیس، پیدایش مطالعات شرق در آلمان و فرانسه، برداشت های غربی از شرق، و روشنگری شرقی از محورهای اصلی مورد بحث در این کتاب هستند.
رابرت اروین در دانش خطرناک همه جریان ها و مکاتب شرق شناسی را با نگاهی انتقادی بررسی نموده و بخش ها و صفحات مجزایی را هم به چهره های شاخصی نظیر ادوارد براون و ماسینیون و نیکلسون مختص کرده است و از این حیث می توان این کتاب را تاریخ تحلیلی جامعی از شرق شناسی تا آستانه قرن بیست و یکم دانست اما در واقع دانش خطرناک پاسخی عالمانه و منصفانه به تندروی ها و اشتباهات ادوارد سعید در شرق شناسی است تا جایی که خود اروین می گوید که اگر کتاب تلاش در کار نبود این کتاب هم نوشته نمی شد.


علاقه مندان می توانند این نشست را از اینستاگرام این مرکز به نشانی Instagram/bookcitycc به صورت مستقیم پیگیری کنند.




منبع:

1399/09/22
12:25:49
5.0 / 5
714
تگهای خبر: كتاب , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه