یافته جدید محققان؛

واكسن سل به حفاظت در مقابل كووید 19 كمك می نماید

واكسن سل به حفاظت در مقابل كووید 19 كمك می نماید عطر و تن: مطالعه محققان نشان داده است افراد دریافت كننده واكسن سل معروف به ˮب¬ث¬ژˮ كمتر مبتلا به كووید ۱۹ شده و احیانا آنتی بادی بیشتری در مقابله با این عفونت در بدن شان دارند.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، محققان بیشتر از ۱۰۰ سال پیش واکسن ب ث ژ را برای مقابله با بیماری سل تولید کردند.
در ایالات متحده، این واکسن برای افراد پرریسک ابتلاء به بیماری سل و درمان بعضی از انواع سرطان مثانه استفاده می شود.
دانشمندان معتقدند که این واکسن سیستم دفاعی ذاتی، نخستین خط دفاعی بدن در مقابل ویروس ها و دیگر ارگانیسم های مهاجم، را آماده می کند. برخلاف مصونیت تطبیقی، مصونیت ذاتی به ندرت عوامل بیماری زای خاصی را که بدن در گذشته با آنها روبرو بوده را هدف قرار می دهد.
محققان در مرکز پزشکی سدارس سینا کالیفرنیا، به بررسی تاثیر ب ث ژ بر کاهش صدمه پذیری در مقابل کروناویروس پرداختند.
دکتر «موشه آردیتی»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «ما علاقه مند به مطالعه واکسن ب ث ژ بودیم چونکه مدت هاست که مشخص شده این واکسن اثر حافظتی کلی در مقابل طیف وسیعی از بیماری های باکتریایی و ویروسی غیر از سل، نظیر سپسیس نوزادان و عفونت های تنفسی دارد.»
محققان در این مطالعه، نمونه خون ۶۲۰۱ نیروی بخش بهداشت و درمان را جمع آوری کردند و از آنها در مورد سابقه پزشکی شأن همچون دریافت واکسن ب ث ژ و واکسن های در ارتباط با عفونت های باکتریایی و آنفلوانزا سوال پرسیدند.
در کل، ۱۸۳۶ نفر گفتند که واکسن ب ث ژ را دریافت کرده اند، ۴۲۷۵ نفر این واکسن را دریافت نکرده بودند و ۹۰ نفر هم مطمئن نبودند.
افرادی که این واکسن را دریافت کرده بودند در طول ۶ ماه گذشته، کمتر علایم ابتلاء به کووید ۱۹ را گزارش کرده بودند.
در بین دریافت کنندگان واکسن ب ث ژ، تست کرونا ۲.۷ درصد افراد مثبت بود، درحالیکه در میان افرادی که این واکسن را دریافت نکرده بودند تست کرونا ۳.۸ درصدشان مثبت بود.
محققان معتقدند افراد واکسینه شده با ب ث ژ یا امکان دارد کمتر بیمار شده باشند از اینرو آنتی بادی های ضد کرونا کمتری تولید کرده اند، یا امکان دارد واکنش ایمنی سلولی کارآمدتری را در مقابله با ویروس بوجود آورده باشند.


منبع:

1399/09/11
23:09:24
5.0 / 5
869
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه