رادیو فرهنگ برای هفته كتاب چه می كند؟

رادیو فرهنگ برای هفته كتاب چه می كند؟ رادیو فرهنگ از 24 تا 30 آبان ماه به بیست و هشتمین هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران می پردازد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، علیرضا حبیبی مدیر شبکه رادیویی فرهنگ با تشریح برنامه های رادیو فرهنگ در هفته کتاب، از میزبانی این رادیو برای برگزاری اختتامیه نوزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه و اعلام آمادگی برای پوشش افتتاحیه هفته کتاب، آگاهی داد.

حبیبی اظهار داشت: رادیو فرهنگ همچون سالهای گذشته باتوجه به رسالت فرهنگ سازی برای خوب کتاب خواندن و کتاب خوب خواندن با محوریت گروه کتاب در بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران این رویداد بزرگ فرهنگی را پوشش می دهد.
وی ادامه داد: رادیو فرهنگ، افتتاحیه هفته کتاب را به صورت زنده از شیراز پایتخت کتاب انعکاس می دهد. اختتامیه بیست وهشتمین دوره هفته کتاب، ازجمله مهم ترین رویداد این هفته یعنی، جشنواره کتاب و رسانه در استودیو یک معاونت صدا سازمان صداوسیما انجام می شود.
مدیر رادیو فرهنگ اظهار داشت: در وضعیت شیوع ویروس کرونا و اقبال بیشتر مردم به مطالعه معرفی کتاب، ترویج فرهنگ نذر کتاب و گفتگو با مسئولان حوزه نشر برای اطلاع از وضعیت این حوزه در این شرایط مورد توجه قرار می گیرد.

وی درباره تشکیل پویش «نذر کتاب» به مناسبت هفته کتاب در رادیو فرهنگ اظهار داشت: رونمایی از پویش نذرکتاب یکی از دیگر از برنامه های رادیو فرهنگ در هفته کتاب است. این پویش نتیجه همکاری بسیج دانشجویی و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران است علاوه براین احتمال همراهی «گروه فرهنگی ـ جهادی شهدا» نیز وجود دارد؛ در قالب این پویش به جمع آوری و توزیع کتاب خصوصاً در میان خانواده های محروم سراسر کشور اقدام خواهد شد.
مهدی دادجو، سرپرست گروه کتاب رادیو فرهنگ نیز درباره برنامه های هفته کتاب این رادیو بیان کرد: همزمان با ۲۴ آبان ماه، روز «کتاب، کتاب خوانی و کتابدار» «هفت اقلیم» برنامه زنده کتاب محور رادیو فرهنگ، برنامه های روزانه و عادی را متوقف و آنتن این برنامه به برنامه های مناسبتی هفته کتاب و رویکردهای اعلامی از طرف مجری این هفته، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، اختصاص پیدا می کند.
دادجو اظهار داشت: در هفت اقلیم شنبه ۲۴ آبان در اولین روز هفته کتاب افتتاحیه این رویداد فرهنگی ر داریم و احسان عباسلو نیز میهمان استودیوی پخش زنده رادیو فرهنگ در این برنامه است، بخش خبری با محمد آسیابانی (اخبار هفته ی کتاب) را اطلاع رسانی می کند و در ارتباط تلفنی با صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و ایوب دهقانکار دبیر هفته کتاب و مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برنامه های هفته کتاب تشریح می شود و در ادامه نیز در گفت و گو با حامد محقق از کارهای کتابخانه سازی ایشان در منطقه محروم بشاگرد باخبر میشویم همین طور بخش های اهمیت کتاب کودک و کتاب خوانی کودک، بیانات رهبری در مورد اهمیت کتاب و کتابخوانی، گزارش مردمی فاطمه داودیان از دیگر تدارکات تهیه کننده برای هفت اقلیم است.
وی ادامه داد: باتوجه به دغدغه علیرضا حبیبی، مدیر شبکه رادیو فرهنگ امکان استفاده از فرصت سه گروه دیگر رادیو فرهنگ شامل جامعه، تاریخ و اندیشه و ادب و هنر باتوجه به دغدغه مدیر شبکه فرهنگ در هفته کتاب وجود دارد؛ برنامه نقد امروز گروه جامعه نیز در این هفته به بررسی مشکلات حوزه نشر و کتاب می پردازدبنابراین تمام قد برای برگزاری برنامه های هفته کتاب ایستاده ایم.

دادجو با اشاره به دیگر برنامه های اختصاصی رادیو فرهنگ در هفته کتاب افزود: هر روز از هفته کتاب یکی از خبرنگاران کتاب خبرهای روز را برای شنوندگان رادیو فرهنگ اطلاع رسانی می کند.
دادجو اظهار داشت: رویکرد اصلی برمبنای مامویت رادیو فرهنگ، در این بخش توجه به اتفاقات کتاب محور مناطق دوردست و کم برخوردار خصوصاً روستاها است.
گروه رادیو فرهنگ با اشاره به آغاز برنامه هفتگی «کتابستان» بیان کرد: همزمان با آخرین روز از هفته کتاب برنامه «کتابستان» با محوریت مسابقه کتابخوانی شروع می شود. این برنامه جمعه با تهیه کنندگی رویا ولی زاده هر هفته پخش خواهد شد. ناشران علاقمند می توانند تازه ترین آثار خودرا رایگان در برنامه معرفی نماید. جلب توجه خانواده ها به کتاب و کتابخوانی در قالب یک مسابقه رادیویی پرنشاط است. کتابشناسی، نویسنده شناسی، کتابخوانی بخش های مختلف کتابستان است.
مهدی دادجو در آخر اظهار داشت: اتفاق خوبی که این روزها به مدد وجود فناوریهای جدید برقرار شد این است که رادیو تصویری نیز شده است؛ در واقع در رادیو نمای رادیو فرهنگ این امکان را داریم تا بعضی از برنامه ها را به صورت تصویری نیز اجرا نماییم، همین طور استودیویی را نیز تجهیز کرده ایم تا برنامه هایی هم به صورت زنده و تصویری برای مردم اجرا شود.
بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با محورهای مفهومی کتاب، دانایی و توانایی، سبک زندگی و جامعه سالم، سرمایه اجتماعی و فضای مجازی، پویندگی با کتاب و کتابفروش و کتاب، باورمندی دینی و خودسازی معرفت با شعار دانایی؛ مانایی ۲۴ آبان ماه تا ۳۰ آبان ماه برگزار می گردد و رادیو فرهنگ همراه این رویداد فرهنگی است.
در سال ۱۳۷۲ خورشیدی ۲۴ آبان بعنوان روز کتاب و کتاب خوانی تعیین شد. در سالهای گذشته هفته پایانی آبان ماه، هفته کتاب نام گذاری شده است، اولین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در ایام چهارم تا دهم دی ماه سال ۱۳۷۲ با پیام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی انجام شد.1399/08/25
12:21:14
5.0 / 5
1509
تگهای خبر: ادبیات , جشن , جشنواره , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه