بیانیه پایانی همایش نقد و نظریه ادبی

بیانیه پایانی همایش نقد و نظریه ادبی به گزارش عطر و تن هشتمین «همایش ملی نقد و نظریه ادبی» برگزار گردید و مجموعه مقاله های این همایش بزودی منتشر می شود.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، هشتمین «همایش ملی نقد و نظریه ادبی» ۲۳ مهرماه به صورت مجازی، به میزبانی دانشگاه نیشابور و توسط انجمن علمی نقد ادبی ایران و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار گردید.
در بخش اول این همایش که با حضور استادان و پژوهشگران حوزه نقد و نظریه ادبی و مسؤلان دانشگاه برگزار شد، ابتدا حسن صادقی سمرجانی، رئیس دانشگاه نیشابور مطالبی را درباره پیوند میان تفکر نقادانه و پیمودن مراحل توسعه در کشور بیان کرد.
پس از او، ابراهیم خدایار، رئیس انجمن علمی نقد ادبی ایران، ضمن اشاره به تلاشهای نسل پنجم نقد ادبی در ایران اظهار داشت که این نسل از اواخر دهه ۷۰ به این سو، با راه اندازی نشریات تخصصی، انجمن های علمی و تاسیس گرایش نقد ادبی در دانشگاه ها به دنبال بنیادگذاری اصول علمی خود است.
او همینطور بیان کرد که برای سپری کردن فاصله ۵۰ساله با جهان جدید تنها دو راه وجود دارد؛ بازگشت به متن خودی و اندیشیدن انتقادی در آن به منظور کشف عناصر برسازنده ادبیت در آن؛ یعنی همان راهی که منتقدان جدید در غرب پیمودند و در حال پیمودن آن هستند.
در ادامه بخش نخست همایش، سخنرانان ویژه، محمود فتوحی، علیرضا نیکویی، مهدی محبتی، حسن بلخاری قهی و جعفری قنواتی به بیان تازه ترین دیدگاه های خود درباره محور اصلی همایش، یعنی «تبیین، صورت بندی و ارزیابی میراث نقد در جهان اسلام» پرداختند.
بخش دوم همایش که در بعدازظهر برگزار شد، به سخنرانی های تخصصی درباره محورهای فرعی همایش اختصاص داشت. علاوه بر آن، در این قسمت غلامحسین رحیمی شعرباف معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم به ایراد سخنرانی پرداخت و مطالبی را درباره صدمه های پژوهش در کشور از منظر کلان بیان کرد.
در پایان، بیانیه پایانی هشتمین «همایش ملی نقد و نظریه ادبی» تنظیم و عرضه شد که متن آن به شرح زیر است: «به نام خداوند جان و خرد
بیانیه پایانی هشتمین همایش ملی نقد ادبی ایران
با استعانت از خداوند بزرگ، هشتمین همایش ملی نقد ادبی با مشارکت استادان نقد ادبی ایران بعد از یک سال تعویق به علت شرایط کرونا، سرانجام به صورت مجازی در روز چهارشنبه (۲۳ مهر ۱۳۹۹) در دانشگاه نیشابور با عرضه ۱۵ سخنرانی و مقاله در چارچوب چهار نشست تخصصی برگزار گردید. هیئت مدیره انجمن علمی نقد ادبی ایران با ابراز سپاس صمیمانه از مسؤلان دانشگاه نیشابور، حوزه مدیریت پژوهشی این دانشگاه، دبیر علمی و اجرایی، و حامیان همایش، به ‏ویژه مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، بندهای سه‏ گانه ذیل را در راه دستیابی به اهداف ده‏ ساله‌ی انجمن تاکید کردند:
۱. نظریه‏ های جهانی ادبی، برآمده از دل فرهنگ، اندیشه و ادبیات بومی کشورهای صاحب نظریه و محصول تدقیق و تحقیق در زمین خودی است. شایسته است این نوع نگاه به فرهنگ و ادبیات ملی در برنامه‏ های انجمن با تمرکز بیشتری لحاظ شود.
۲. میراث جهانی نقد و نظریه ادبی اگر بدون تکنیکی شدن در خدمت بازخوانی و معرفی انتقادی ادبیات ملی درآید، بدون شک در کشف رمز و رازهای آن و جلب و جذب ذوق جوانان و عموم مخاطبان ادبیات به آن مؤثر واقع خواهد شد. شایسته است انجمن علمی نقد ادبی ایران برای تقویت این نوع نگاه، مساعی خویش را در نهادهای علمی زیر نظر خود به کار ببندد.
۳. همکاری با نهادهای فرهنگی و علمی به منظور پیگیری اهداف عالیه انجمن از اولویت‏ های علمی و اجرایی این نهاد علمی در زمینه تحقق رسالت اجتماعی آن است. شایسته است هیئت مدیره انجمن در اینباره برنامه‏ های سالانه خویش را تنظیم و اجرایی کند.
۴. نهمین همایش ملی نظریه و نقد ادبی در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ در دانشگاه مازندران برگزار می شود.

بنا بر اعلام برگزارکنندگان هشتمین «همایش ملی نقد و نظریه ادبی»، در فراخوان اولیه ۱۲۰ مقاله به دبیرخانه همایش رسید که کمیته داوری، از آن میان ۱۰ مقاله برگزیده را برای عرضه و چاپ در نشریات علمی و ۵۰ مقاله را برای چاپ در مجموعه مقالات برگزید. دبیر علمی این همایش، داود عمارتی مقدم و دبیر اجرایی، هاشم صادقی محسن آباد از اعضای هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه نیشابور بودند.
همچنین مجموعه مقالات این همایش بزودی توسط داود عمارتی مقدم در انتشارات موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران منتشر خواهد شد.
منبع:

1399/08/23
18:39:43
5.0 / 5
1330
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ , فناوری , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه