مدیر كمیته هماهنگی هفته كتاب عنوان كرد

زنگ كتاب و كتابخوانی باید در كل ایران نواخته شود

زنگ كتاب و كتابخوانی باید در كل ایران نواخته شود به گزارش عطر و تن مدیر كمیته هماهنگی سازمان ها، نهادها و استان های هفته كتاب می گوید: با وجود این كه كارهای اجتماعی مان محدود است ولی به دنبال این هستیم تا تمام ایران به رنگ هفته كتاب درآید و زنگ كتاب و كتابخوانی در كل ایران نواخته شود.


به گزارش عطر و تن به نقل از ستاد خبری بیست وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، حسین صفری - معاون اقتصاد و فرهنگ موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و مدیر کمیته هماهنگی سازمان ها، نهادها و استان های هفته کتاب - اظهار نمود: امسال باتوجه به وجود بیماری کووید ۱۹ بطور طبیعی قسمتی از فعالیت ها در حوزه سازمان ها، نهادها، استانها و بطور کلی مجموعه ها و نمایشگاه ها به صورت مجازی برگزار و اجرا می شود.
او اضافه کرد: به محض این که از طرف مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر هفته کتاب ابلاغیه صادر شد آغاز به برنامه ریزی کرده و مکاتباتی را با ادارات کل استانها انجام دادیم. حتی اروند، کیش، جنوب کرمان، سازمان ها و نهادهای همکار که حدود ۱۵۲ سازمان را شامل می شود رصد و شناسایی کرده و با آنها مکاتبه کردیم و برنامه های مورد نظرشان در هفته کتاب را درخواست کردیم.
صفری با اشاره به این که نگاه ما این است که در هفته کتاب کل ایران رنگ این هفته را بگیرد، اظهار داشت: با وجود این که کارهای اجتماعی مان محدود است ولی به دنبال این هستیم تا تمام ایران به رنگ هفته کتاب درآید و زنگ کتاب و کتابخوانی در کل ایران نواخته شود. بر این اساس برای نخستین بار با کل وزرا، ستاد کل نیروهای مسلح و شهردار تهران مکاتبه ای از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد؛ البته در کنار این کار با سازمان ها و مجموعه های مختلفی که برنامه داشتند نیز مکاتبه صورت گرفت.
مدیر کمیته هماهنگی سازمان ها، نهادها و استان های هفته کتاب همین طور اظهار نمود: نکته جالب توجه برای من این بود که این بیست وهشت دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران تاثیر خودرا گذاشته است و خیلی از سازمان ها امسال زودتر از ما سراغ این هفته رفته و به فراخور شرایط امروز که فعالیت ها بیشتر مجازی است نشست ها و گفت وگوهایی را برای هفته کتاب به صورت مفصل برنامه ریزی کردند.
او افزود: باتوجه به این که ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها سرفصل هایی برای اجرای بخش هایی در هفته کتاب دارند، امسال بدون استثنا همه سازمان ها و نهادها دارای برنامه بوده و پیشگام هستند. فکر می کنم در این دوره از هفته کتاب شاهد برگزاری پررنگ تر و بیشترتر برنامه هایی در سازمان ها، نهادها و مناطق مختلف کشور هستیم که البته این امر نیز تلاش بیست وهشت دوره گذشته هفته کتاب است.
صفری با اشاره به اینکه واقعیت این است که بااینکه کرونا محدودیت هایی را ایجاد کرد اما سبب ساز اتفاقات خوبی نیز بود که یکی همین توجه بیشتر به فضای مجازی و موضوع اطلاع رسانی است، اظهار نمود: یکی از موارد مهم در اطلاع رسانی همین مکاتباتی را شامل می شود که شاید برای ما عادی است؛ وقتی با وزیر و مقام عالی یک مجموعه مکاتبه می نماییم تا سلسله مراتب پایین تر نیز به آن امر توجه کرده و در هفته کتاب حداقل این زنگ کتاب در وزارتخانه ها زده شود.
وی در ادامه بیان کرد: به همین دلیل برنامه های خوبی را از وزارتخانه ها داشتیم، با انجمن های صنفی ناشران و ویراستاران تا انجمن کودک و انجمن آموزشی و دانشگاهی، و درواقع با حوزه نشر و کسانی که به صورتی با این حوزه در ارتباط اند مکاتباتی را انجام دادیم و خیلی از برنامه های شان نیز ستاندن شده است. برنامه هایی را که خودشان به تنهایی نمی توانند برگزار کنند و قابل مشارکت است با حمایت معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، و به شکلی با همکاری هم برنامه را تدوین و تبیین می نماییم تا هم بتوانیم مشارکت داشته باشیم و هم آن برنامه ها برمبنای محورها و شعار هفته کتاب صورت پذیرد.
مدیر کمیته هماهنگی سازمان ها، نهادها و استان های هفته کتاب اظهار داشت: باتوجه به شعار بیست وهشتمین دوره هفته کتاب، «دانایی؛ مانایی» به نظر من نقش همدم بودن کتاب در این روزها پررنگ شده است. موضوع فضای مجازی نیز در این ایام پررنگ تر شد؛ در این صورت اطلاع رسانی قوی تری نیز انجام می شود. شاید اگر کار فیزیکی داشتیم درگیر اجتماعات شده و از فضای مجازی غافل می شدیم ولی هم اکنون چون پایه کار را بر فضای مجازی گذاشته ایم این اتفاق رخ داده و برنامه های مفصلی با محوریت فضای مجازی سمت ما آمده و از بیست وچهارم تا سی ام آبان ماه عملی می شود.
او درباره روش اجرای برنامه در استان های مختلف بیان کرد: استان هایی که کمتر درگیر این بیماری هستند به صورت محدود و با رعایت پروتکل های بهداشتی امکان برگزاری برخی برنامه ها به صورت حضوری را نیز فراهم نموده اند. از آن جایی که درصدد هستیم افتتاحیه هفته کتاب را در استان فارس پایتخت کتاب برگزار نماییم، احیانا در این شهر نیز برنامه ای ویژه داشته باشیم ولی عمده فعالیت استانها بر بستر فضای مجازی است؛ از نشست های مختلف نقد و قصه گویی تا برنامه های رونمایی کتاب و رفتن خدمت نویسندگان و پیشکسوتان نشر از دیگر برنامه های استانها و سازمان های سراسر کشور است.
او اضافه کرد: همین طور بناست تا بتوانیم در این ایام سایت اهدای کتاب را فعال کرده و هم اهدادهنده داشته باشیم و هم اهداگیرنده. امیدواریم بتوانیم این کار را بسط دهیم. بخش توزیع معاونت اقتصاد و فرهنگ نیز این کار را پیگیری کرده و شروع می کنیم؛ بااینکه در طول سال بطور مرتب این فعالیت ها انجام می شود.
حسین صفری در آخر اظهار داشت: ما هفته کتاب را برای ایران دیده ایم و این هفته را تنها معطوف به پایتخت نکرده‎ ایم؛ همین طور تمرکز بیشتر را بر سازمان ها، استانها و نهادها گذاشتیم و آنها نیز از پیش برای هفته کتاب برنامه داشتند.
بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۴ تا ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹ با شعار «دانایی؛ مانایی» برگزار می گردد.
منبع:

1399/08/19
15:09:26
5.0 / 5
1078
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه