وجوه مثبت و منفی یك تجربه آنلاین

وجوه مثبت و منفی یك تجربه آنلاین مرتضی جعفری با نگاه به وجوه مثبت و منفی تدریس آنلاین، می گوید با كلاس های آنلاین این توانایی وجود دارد كه تدریس استادان درجه یك ضبط یا به شكل آنلاین، در كل كشور برای علاقه مندان توزیع شود.


این مدرس دانشگاه در گفتگو با ایسنا، از تجربه خود در برگزاری کلاس های آنلاین درس ادبیات اظهار داشت: با عنایت به شرایطی که پیش آمد و گسترش ویروس کرونا، عملا به ناگزیر چاره ای جز این نبود که برنامه ها به این شکل برگزار گردد. ما در شرایط اجبار و اضطرار قرار گرفتیم، شاید هم برای چنین شرایطی چندان آمادگی قبلی نداشتیم؛ یعنی شاید اگر خیلی زودتر به آن فکر و تمهیداتی برایش اندیشیده شده بود، هم اکنون می توانستیم با کیفیت خیلی بهتری برنامه ها را برگزار نماییم.
او اضافه کرد: بحث استفاده از فضای مجازی و برگزاری کلاس های آنلاین قبلا هم بوده، بعضی از انجمن ها، دانشگاه ها و مراکز تجاری کلاس ها و فعالیتهای شان را در فضای مجازی برگزار می کردند اما به این گستردگی نبود و با این جزئیات به چالش ها و مشکلاتش فکر نشده بود.
جعفری با اشاره به برخی چالش های برگزاری کلاس های آنلاین بیان نمود: متاسفانه تجربه خوبی از این کلاس ها ندارم و این از باب کیفیت برگزاری کلاس هاست. از این نظر که لزوم این مساله ما را ناگزیر به این شیوه برگزاری کرد، مشکلی ندارم و می دانم این لزوم در آینده بطور قطع گسترده تر و بیشتر خواهد شد؛ یعنی شرایطی پیش خواهد آمد که ما ناگزیریم بیشتر در فضای مجازی کلاس برگزار نماییم. شاید اصلا اتفاقاتی که افتاد سر و شکل دانشگاه های ما را هم دگرگون کند و آموزش مجازی و الکترونیک برجسته تر شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شیراز افزود: از نظر دسترسی، مخاطبان ما چه دانشجویان تخصصی ادبیات و چه غیرتخصصی با چالش ها و مشکلات زیادی مواجه هستند؛ برخی های شان امکان دارد گوشیها و سیستم های شان قابلیت لازم را نداشته باشد. از سویی، یکی از الزامات برگزاری کلاس های آنلاین، اختصاص اینترنت مجانی است که در این حوزه اقداماتی شد. مساله بعدی این است که بچه های ما آموزش ندیده اند و با نحوه استفاده از نرم افزارها و کیفیت آنها خیلی آشنا نیستند و از سویی فرهنگ آموزش مجازی هنوز در جامعه ما راه نیفتاده است و عملا این روزها چالش هایی را از این نظر می بینیم که به فرهنگ استفاده از فضای مجازی برای آموزش برمی گردد.
جعفری سپس با بیان این که بروز اشتباهات در کلاس های آنلاین به صدمه های روحی منجر می شود اظهار نمود: بروز برخی اشتباهات لحظه ای که توسط دانش آموزان یا معلمان اتفاق می افتد، در شبکه های مجازی می چرخد و بطور قطع صدمه های روحی و روانی خیلی بدی روی این افراد خواهد گذاشت، برخی های شان امکان دارد اعتماد به نفس و انگیزه های شان را از دست بدهند و حتی منجر به ترک تحصیل شان شود.
وی در ادامه به بیان محاسن کلاس های آنلاین ادبیات پرداخت و اظهار داشت: اما فارغ از همه این مسائل، بطور قطع آموزش مجازی یک لزوم است و ادبیات و غیرادبیات هم ندارد. حتی گرچه این حرف بزرگی است اما می تواند بعضی از ضعف های ما را در تدریس بپوشاند. این توانایی هم اکنون وجود دارد که تدریس استادان درجه یک و تراز اولی که بر موضوعات مختلف ادبی تسلط دارند ضبط شود و حتی به شکل آنلاین حضور پیدا کنند و تدریس کنند و این تدریس در کل کشور برای علاقه مندان توزیع شود، این سبب می شود معضل استفاده بسیاری از استادانی که شاید صلاحیت و شایستگی تدریس بعضی از موضوعات را ندارند و گاهی کیفیت نازل و پایین بعضی از استادان در برخی از شهرهای دورافتاده یا استان هایی که از استادان درجه یک محروم هستند حل شود و عملا دانشجویان ما می توانند به کیفیت بهتری از تدریس دسترسی پیدا کنند.
مرتضی جعفری اضافه کرد: حتی استادان بازنشسته که به لحاظ رفت وآمدی دشواری هایی دارند، با عنایت به این که هم اکنون می توانند در خانه تدریس کنند، این طرفیت وجود دارد که حتی دانشگاه ها به صورت حق التدریسی از محضر آنها هم بهره مند شوند. به صورت کلی بطور قطع آموزش مجازی مفید می باشد و فواید آن خیلی بیشتر از مضراتش است اما باید برای چالش های آن هم فکری شود.
این مدرس ادبیات امکان استفاده این درس از کلاس های آنلاین را بهتر دانست و بیان نمود: من فکر می کنم چون ادبیات بیشتر مبتنی بر گفتمان و گفتگو است امکان استفاده بهتری از این فضا دارد. شاید برای درس هایی که به محاسبات، نوشتن و دیدن نیاز دارد، این کار را دشوار کرده باشد. هرچند که حالا فضاهای فراهم شده برای کلاس ها هم زمان همه این دسترسی ها را هم دارند. من فکر می کنم استادانی که در این عرصه با چالش مواجه می شوند به علت نداشتن اطلاع از امکانات این فضا است. همان گونه که قبلا کلاس های تربیت معلم وجود داشت، با این سر و شکل جدید هم بطور قطع اقتضائات و نکاتی وجود دارد که اگر آموزش داده شود، می شود این مشکلات را کمتر کرد. من فکر می کنم برای درس ادبیات این فضاها محدودیتی ایجاد نکرده باشد اما در مورد رشته های دیگر نمی توانم خیلی اظهارنظر کنم.
منبع:

1399/08/16
13:11:01
5.0 / 5
1362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه