در مراسم اهدای مرغك های سیمین عنوان شد

كتاب كودك و نوجوان نیازمند توجه جدی است

كتاب كودك و نوجوان نیازمند توجه جدی است به گزارش عطر و تن معاون فرهنگی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان می گوید: حوزه نشر كتاب برای كودكان و نوجوانان امروز بسیار مهم و نیازمند توجه و حمایت جدی است.


به گزارش عطر و تن به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، رئیس شورای سیاست گذاری اولین جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان در مراسم اهدای مرغک های سیمین این جایزه به برگزیدگان فصل بهار کتاب کودک و نوجوان که امروز (دوشنبه، ۲۷ مرداد) در مرکز آفرینش های فرهنگی و هنری کانون برگزار شد، اظهار نمود: حوزه نشر کتاب برای کودکان و نوجوانان امروز بسیار مهم و نیازمند توجه و حمایت جدی است. نسل آینده ساز کشور به علت ارتباط گسترده با توفان اطلاعات و ارتباطات، ذائقه و نیازهای ویژه ای دارد که باید پاسخ مناسب به آنها داده شود؛ نسلی که در حوزه فرهنگ پذیری و جامعه پذیری از فضای خانواده و مدرسه عبور کرده است و متاثر از دنیای فناوری و عصر ارتباطات است و تحت نفوذ موج فرهنگ جهانی است.
محمدرضا زمردیان اضافه کرد: در حوزه فرهنگ و به صورت مشخص در حوزه ادبیات و کتاب کودک و نوجوان باید برای ترویج فرهنگ بومی، سنت ها و ارزش های جامعه بر مبنای ذائقه مخاطب قدم برداریم و اگر در حوزه تالیف چنین نکنیم بدون شک گرفتار نقصان و زیان خواهیم شد.
معاون فرهنگی کانون تصریح کرد: باید دست به دست هم داده و برای رونق حوزه نشر و تالیف کتاب کودک و نوجوان در ایران تلاش بیشتری انجام دهیم و این یکی از مهم ترین هدف های اصلی اعطای جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان است.
زمردیان همینطور ایجاد فضا برای تسهیل دسترسی خانواده ها به منظور انتخاب کتاب های مناسب برای فرزندان شان را از دیگر اهداف برگزاری این رویداد فرهنگی برشمرد.
او ذائقه و نیازهای مخاطبان کتاب های کودک و نوجوان را بخصوص در حوزه های شناختی و رفتاری نسبت به نسل های گذشته بسیار متفاوت دانست و تصریح کرد: باید تولیداتی را به جامعه عرضه نماییم که در دوران پر از اطلاعات و ارتباطات و مشکلات و چالش های اجتماعی بتواند ابزار و الگوهایی مناسب به منظور زندگی و زیست در این فضا را برای نسل جدید فراهم آورد و سبب رشد و پویایی و خلاقیت بیشتر و تفکر آنها شود.فرصت طلایی جشنواره را از دست ندهید
در ادامه این نشست مصطفی رحماندوست، شاعر، نویسنده و دبیر جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون، با اشاره به وقفه چندساله در برگزاری جشنواره باسابقه کتاب کودک و نوجوان کانون، احیای آن از جانب مدیران فعلی کانون را در چارچوب جایزه کتاب ماه و سال نشانه توجه جدی به این حوزه عنوان نمود و از این که کتاب های برگزیده این رویداد از جانب کانون در شمارگانی بالا خریداری و به بیشتر از یک هزار کتابخانه کانون در سرتاسر کشور ارسال می شود اظهار خرسندی کرد.
وی همینطور انتشار لیست کتاب های مناسب را یکی دیگر از دستاوردهای این رویداد بیان کرد و گفت این لیست ها به مدرسه ها و خانواده ها برای انتخاب کتاب مناسب برای کودکان و نوجوانان کمک می نماید.
رحماندوست از دانشجویان و علاقه مندان به حوزه پژوهش دعوت کرد تا اطلاعات این رویداد فرهنگی و ادبی را دست مایه پژوهش های دانشگاهی قرار دهند تا نتایج آن نشانگر این مورد باشد که در شرایط اقتصادی فعلی - که قیمت کتاب افزایش داشته و قدرت خرید خانواده ها پایین آمده است - چه آثاری همچنان در سبد خرید کتاب خانواده ها قرار می گیرد؟
دبیر جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون در همین حال بخش فرصت طلایی این جایزه را فرصت مناسبی دانست برای نویسندگان باسابقه ای که مدت هاست در حوزه کودک و نوجوان دست به قلم نشده اند یا نوقلمانی که به علت نداشتن کتاب چاپ شده، امکان نشر آثار آنها وجود نداشت و از این نویسندگان خواست از این فرصت استفاده کنند.
او در انتها با عرضه گزارشی توضیح داد که در فصل بهار تعداد ۱۳۷۰ کتاب در اختیار دبیرخانه قرار گرفت که در چند مرحله بررسی در نهایت ۱۴ اثر نامزد دریافت جایزه شدند و گروه داوری پایانی پنج نفره، سه اثر را بعنوان آثار برگزیده ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۹ معرفی کردند.برگزیدگان جایزه گرفتند
در ادامه عباس جهانگیریان نویسنده و نمایش نامه نویس بیانیه هیات داوران را خواند و جوایز سه برگزیده این رویداد به آنها اعطا شد.
حسین فتاحی، عباس جهانگیریان، آتوسا صالحی، محمود پوروهاب و اسماعیل آذری نژاد، پنج داور نهایی این رویداد در پایان، سه کتاب «راز جنگل هزار دستان» نوشته لوسی استرینج با ترجمه ندا منعم از انتشارات هوپا، «نخودی نرو تو دیگ آش» سروده افسانه شعبان نژاد با تصویرگری زهره پریرخ از انتشارات لوپه تو و «یک آدم نقاشی کن» نوشته فریبا کلهر با تصویرگری میترا عبداللهی از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، را به اتفاق آرا و به ترتیب حائز دریافت مرغک سیمین این رویداد در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۹ اعلام نمودند. در عین حال در این آیین از ناشران دو کتاب برگزیده ماه های نخست سال به واسطه نشر این آثار قدردانی گردید و مجری برنامه توضیح داد بر مبنای آئین نامه جشنواره در صورت برگزیده شدن کتاب های کانون (برگزارکننده این رویداد) جایزه تنها به صاحب اثر تعلق می گیرد.
منبع:

1399/05/28
10:15:30
5.0 / 5
1821
تگهای خبر: ادبیات , جایزه , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه