رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد

ساخت داروی كرونا با یك پنجم هزینه نمونه خارجی

ساخت داروی كرونا با یك پنجم هزینه نمونه خارجی رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: داروی كرونا با یك پنجم هزینه ای كه در خارج از كشور تولید می شود، ساخته شده است اما در مورد قیمت دارو هنوز اظهارنظری نداریم.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، محمدرضا شانه ساز امروز در اجلاس رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی که به صورت مجازی در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: مباحثی که در مورد توزیع دارو خارج از شبکه رسمی توزیع دارو در کشور مطرح می شود، مبحث قاچاق و تقلب است و یکی از موارد بسیار جدی مورد بررسی ما است.
وی اضافه کرد: باوجود همه تذکراتی که داده شد که دارو حتما باید از شبکه رسمی دارویی کشور تأمین شود، شاهد می باشیم که در چند هفته گذشته عده ای سودجو از این فضا سوءاستفاده کرده اند و اقلام دارویی که هنوز تأییدیه اصلی را دریافت نکرده بودند، با قیمت های بسیار گزاف به بیماران فروختند و بررسی هایی که انجام شد نشان داد که این دارویی که هزینه گزافی بابت آن پرداخت شده، اصلاً داروی اصلی نبوده است.
شانه ساز تاکید کرد: در زمینه داروهای مورد نیاز برای بیماران مبتلا به کرونا مشکلی نداریم، دارو در گام اول برای انجام کارهای تحقیقاتی وارد شد و در اختیار شبکه مطالعات بالینی کشور قرار دادیم.
وی اضافه کرد: امروز دیگر این نوع داروها وارد اقلام رسمی دارویی کشور شده اند و در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته، بزودی ما از انواع تولید داخل داروی رمدسیویر بهره برداری خواهیم کرد و همان گونه که پیش از این قول داده بودیم، داروی فاویپیراویر که آن هم در کشور تولید شده، از هفته گذشته توزیع گسترده آن در سطح دانشگاه های علوم پزشکی شروع شده است.
شانه ساز خاطرنشان کرد: قرار نیست این داروها در خارج از بیمارستان ها و داروخانه ها توزیع شوند. این داروها حتما باید در بیمارستان ها و تحت نظر پزشک متخصص باشد، چون که مصرف بی رویه آن امکان دارد به مقاومت دارویی بینجامد و تاثیر دارو از بین برود و مسیر توزیع این داروها کاملاً ثبت و ضبط شده است.
وی اضافه کرد: بخش دوم واردات این دارو هم انجام شده و در داخل کشور وجود دارد و بین دانشگاه های علوم پزشکی توزیع می شود تا با هماهنگی بخش بهداشت و درمان مورد استفاده تحقیقاتی قرار گیرد.
رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: ماده اولیه داروی رمدسیویر خوشبختانه در کشور تولید شده و نشان از توانمندی حوزه داروسازی کشور دارد. مردم مطمئن باشند ما هر نوع دارویی را که احتمال برود در درمان کرونا مؤثر است مورد توجه قرار می دهیم و داروی رمدسیویر هم در پروتکل درمانی تأیید شده است اما در پروتکل های درمانی دنیا هم هنوز اثرگذاری مشخصی از آن منتشر نشده است. لازمه در اختیار قرار دادن داروها این است که مراجع علمی و رسمی کشور اثربخشی داروها را تأیید کنند.
معاون وزیر بهداشت در مورد هزینه تولید داروی رمدسیویر در داخل کشور اظهار داشت: این دارو با یک پنجم هزینه ای که در خارج از کشور تولید می شود، ساخته شده است اما در مورد قیمت دارو هنوز اظهارنظری نداریم.
شانه ساز اظهار داشت: واکسن آنفلوآنزای ملی و ایرانی را در پاییز خواهیم داشت و نگرانی از بابت تأمین آن نداریم.
وی خاطرنشان کرد: سال جاری همه تمهیدات برای تأمین واکسن آنفلوانزا انجام شده است و از اول شهریورماه واکسن در اختیار گروه های در معرض خطر قرار می گیرد.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: دو میلیون دوز برای گروه های در معرض خطر در اختیار قرار می گیرد و سه برابر این میزان به داروخانه ها داده می شود تا بر مبنای نیاز، افراد استفاده کنند. البته در این میان بخشی از نیاز هم با واکسن های وارداتی تأمین می شود.

1399/04/31
14:02:21
5.0 / 5
2191
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه