محققان دریافتند؛

بروز لختگی های خونی خطرناك در عروق پای بیماران كووید ۱۹

بروز لختگی های خونی خطرناك در عروق پای بیماران كووید ۱۹ به گزارش عطر و تن مطالعه جدید نشان داده است بیماری كووید۱۹ با لختگی های خطرناك خونی در عروق خونی پا مرتبط می باشد.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، بیماران مبتلا به کووید ۱۹ با علایم تأمین ناکافی خون برای اندام تحتانی در مقایسه با افراد سالم دارای علایم مشابه، با ایجاد لخته های بزرگ تر خونی و نرخ بالاتر قطع عضو و مرگ روبرو هستند.
ارتباط کووید ۱۹ با لختگی خون در عروق ریوی به خوبی اثبات شده است. اما گزارشات کمی در مورد ارتباط ویروس با ترومبوز عروق اندام تحتانی وجود دارد. ترومبوز مشکلی با خصیصه لخته شدن خون در شریان های است که مانع از جریان خون حاوی اکسیژن به اندام تحتانی می شود.
در اوج بیماری همه گیر کووید ۱۹ در شهر نیویورک، رادیولوژیست های مرکز پزشکی مونته فیور شاهد افزایش بیماران کووید ۱۹ مثبت همراه با ترومبوز شریانی اندام تحتانی در آزمایشات آنژیوگرافی CT بودند. بیماران با علایم سردی، درد و یا تغییر رنگ پاهای خود به بیمارستان مراجعه نموده بودند. غالباً این علایم ایسکمی ساق پا، شرایطی که جریان خون به سمت اندام تحتانی محدود می شود، همراه با ناراحتی تنفسی، سرفه، تب و وضعیت روحی متغیر بود.
محققان در این مطالعه ۳۲ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ را که طبق آنژیوگرافی CT دارای لختگی خون حداقل در یک پایشان بودند، را با گروه کنترل مقایسه کردند. انها دریافتند لختگی خون در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در مقایسه با گروه کنترل به مراتب بزرگ تر بود. حتی مرگ یا قطع عضو هم در این گروه از بیماران شیوع بیشتری داشت.
محققان ارتباط ترومبوز عروق اندام تحتانی با کووید ۱۹ را ناشی از ترکیب شاخص های نظیر افزایش تمایل به لخته شدن خون، صدمه به پوشش درونی شریان ها و واکنش های ایمنی در رابطه با ویروس کرونا و عفونت کووید ۱۹ عنوان می کنند.

1399/04/30
15:33:47
5.0 / 5
2163
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , مرگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه