در مراسم گرامیداشت یدالله طارمی عنوان شد

نام یدالله طارمی با شعر و شیراز آمیخته است

نام یدالله طارمی با شعر و شیراز آمیخته است عطر و تن: شعر «بهار نارنج» به یاد و بزرگداشت یدالله طارمی برگزار و در این مراسم از او با عنوان شاعری بنام و باارزش حوزه ادبیات بومی شیراز یاد شد.


به گزارش عطر و تن به نقل از اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، شعر «بهارنارنج» به منظور گرامی داشت یاد یدالله طارمی در مرکز شیرازشناسی شهرداری (باغ بعثت) با حضور معاون شهردار شیراز و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری و چند تن از شاعران، فرهنگوران وخانواده او با حفظ فاصله گذاری اجتماعی برگزار گردید و شهروندان هم به صورت زنده از راه شبکه های اجتماعی به این محفل ادبی پیوستند.
مرتضی جعفری - رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز - در این مراسم با بیان این که یدالله طارمی ادامه دهنده راه مرحوم بیژن سمندر بود، ابراز امیدواری کرد، شاگردان طارمی بتوانند جای خالی او را بگونه ای شایسته پر کنند.
وی در ادامه اظهار داشت: لهجه شیرازی از شیرین ترین لهجه های زبان فارسی است که شاید به علت بی توجهی به این زبان بومی رو به نابودی بود و خوش قریحگی، ذوق و دغدغه مرحوم طارمی که به خلق آثاری پرارزش به این لهجه انجامید، سبب شد اهمیت این لهجه بیشتر آشکار شود و از همین رو اهمیت بسیار دارد.


سپس پرویز طارمی، فرزند این شاعر بومی سرا، درباره پدرش اظهار داشت: یدالله طارمی در دوم اسفند ۱۳۱۱ در خانواده ای اصیل به دنیا آمد. مادربزرگش، ماهرخ اولین زنی بود که در شیراز طبابت می کرد و وقتی یدالله در طفولیت مادرش را از دست داد، او بار پرورش یدالله و خواهر و برادرش را بر دوش کشید و پدر همیشه از این شیرزن به نیکی یاد می کرد و حتی طعم خوب غذاهایش را همواره در خاطر داشت.
او از ذوق شاعری طارمی و توانایی اش در آفرینش مضامین نو در شعر، یاد کرد و آنرا درخور تحسین دانست و اظهار داشت: در وصف این ذوق و شیرینی همین بس که سنگ بنای کتابخانه پرارزش شخصی او، از صله ای حاصل شد که در محفل شعر مرحوم حسینی الهاشمی به پاس یکی از اشعار نغزش به او اهدا شد.
طارمی با بیان این که پدرش در تمامی قالب های کلاسیک، نیمایی و سپید دستی بر آتش داشت، ابراز کرد: نام یدالله طارمی با شعر و شیراز آمیخته است و از همین رو استقبال مردم از شعر شیرازی او را تشویق کرد تا به سرودن شعر بومی روی آورد. وی در دهه های ۸۰ و ۹۰ چهار کتاب با نامهای «نسیم دلگشا»، «شمیم نسترن»، «بهار نارنج» و «بانوی عشق» را منتشر نمود که سه کتاب نخست ویژه اشعار بومی و مجموعه بانوی عشق مجموعه غزل های عاشقانه ای است که برای همسرش احترام فقیری سروده است
در این آیین غلامعلی خوشبخت، محمد امین فصحتی، حسن هاشمی و محسن رضوی به شعر خوانی پرداختند.
خوشبخت، دبیر انجمن شعر بهارنارنج، طارمی را از قبیله قلم خواند و بیان نمود: گرچه او شاعران شیراز را تنها گذاشت؛ با آثارش همواره در ذهن آنان جاری است.
این شاعر اخلاق و کردار نیک مرحوم طارمی را زیباتر از اشعار او دانست و اضافه کرد: دغدغه اصلی وی در سرودن شعر در نظر داشتن واژه های فاخر و بیان شیرینی بود که از برخی واژگانی که به نادرست با لهجه شیرازی آمیخته شده، به دور بود.
او از شهرداری شیراز درخواست نمود که خیابان یا بوستانی با نام مرحوم بیژن سمندر و جمال زیانی و یداله طارمی نامگذاری شود تا یاد و خاطره ادیبان و شاعران و شیراز شناسان بنام این شهر گرامی داشته شود؛ همینطور از سازمان فرهنگی شهرداری شیراز خواست تا در سال دستکم سه شب شعر و موسیقی با لهجه و اشعار و موسیقی فولکلور شیراز با نام این بزرگان برگزار گردد.
محسن رضوی هم قبل از خوانش شعرش از یدالله طارمی یاد کرد و اظهار داشت: او افزون بر درایت در سخن گفتن، توانایی بی بدیلی در سرودن شعر به لهجه شیرازی داشت.
این شاعر با اشاره به تأثیر بیژن سمندر در زنده ساختن شعر بومی شیرازی، بیان نمود: اگر بیژن سمندر نبود شاید شعر طارمی به این حد از شیوایی و روانی نمی رسید. سمندر جاده ای سنگلاخ را هموار کرد که امروز عبور از آن برای شاعران بومی سرای شیراز به راحتی صورت می گیرد.
او اشعار شیرازی طارمی را دارای روایت خواند و بیان نمود: کلمه در دست طارمی همچون موم بود و اشعارش به دل می نشست. سمندر و طارمی استوانه های تکرارناپذیر گویش شیرازی هستند و به اتکای واژگانی که آنها در شعرشان زنده کردند می توان این لهجه را که به جهت جهانی شدن در حال ذوب شدن در لهجه معیار پایتخت است، نجات داد.
رضوی شیراز را پایتخت شعر ایران خواند و از همین رو خواهان ایجاد خانه شاعران در این شهر شد و اظهار داشت: خانه شاعران می تواند پرورش دهنده استعدادها باشد و در سایه آن می توان به صورتی جدی تر به شعر بومی شیراز هم توجه کرد.


یدالله طارمی در ۱۹ تیرماه جاری بر اثر کهولت سن و بعد از یک دوره بیماری در شیراز در گذشت و در دارالرحمه این شهر به خاک سپرده شد.
منبع:

1399/04/28
13:44:11
5.0 / 5
2175
تگهای خبر: ادبیات , بیمار , بیماری , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه