در كنفرانس وزیران فرهنگ كشورهای آیسسكو مطرح شد

پبشنهاد تولید آثار هنری مشترك برای مقابله با كرونا

پبشنهاد تولید آثار هنری مشترك برای مقابله با كرونا به گزارش عطر و تن كنفرانس وزیران فرهنگ كشورهای عضو آیسسكو با مبحث «پایداری اقدامات فرهنگی» در مواجهه با بحران ها (كووید ۱۹) به صورت مجازی و با هدف بررسی آینده فرهنگ و همینطور ارتباط با صنعت گردشگری و ورزش در دوران بحران برگزار گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی - معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- در کنفرانس وزیران فرهنگ کشورهای عضو آیسسکو (سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی) با تشکر از جامعه جهانی پزشکان، پرستاران و کادر پزشکی برای مقابله با این بیماری همه‎گیر اظهار داشت: آنها با فدا کردن زندگی، سلامتی و شادی شان برای مصون ماندن جهانی از این همه گیری تاوان سنگینی پرداخت کردند. در بین ما کشورهایی هستند که نیاز مبرم به مهارت، حمایت مالی، فنی و زیرساختی دارند. در این شرایط اسفبار، آیسیسکو با تاکید بر اصول همبستگی و اتحاد نقش محوری در تقویت همکاری و مشارکت اعضایش دارد.
او برخورد فرهنگی با بیماری کرونا را مهم دانست و بیان نمود: ایران با تاکید بر غنای فرهنگی، توانسته است اقدامات بسزایی برای کنترل کرونا انجام دهد؛ هرچند هنوز از آثار منفی آن رنج می بریم.
جوادی همینطور با اشاره به بعضی از این اقدامات فرهنگی موثر در کنترل این پاندمی اظهار داشت: همه رهبران مذهبی به ویژه رهبر معظم انقلاب، صراحتا بیان نمودند که مردم باید دستورالعمل های پزشکی را رعایت نمایند و در صورت سرپیچی، گناه به حساب می آید. بنابراین برای مصون سازی مردم از این ویروس، اجتماعات مذهبی مثل نمازجمعه ممنوع گردید.
او با اشاره به استفاده ایرانی ها از ظرفیت‎های دنیای مجازی در برگزاری مراسم‏‎های مذهبی اظهار داشت: از آن جا که مراسم مذهبی جزء لاینفک هویت فرهنگی ایرانی ها است، این مراسم با استفاده از ظرفیت اینترنت برگزار گردید که شکل جدیدی از عبادت آنلاین محسوب می‎شد، مثل زیارت اماکن مذهبی و حتی مراسم خاکسپاری آنلاین.


معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بیان نمود: لزوم حفظ فعالیتهای فرهنگی تحت هر شرایطی، منجر به تغییر در شکل و محتوای آنها می‎شود. برای نمونه در این ایام فیلم و نمایش به جای سالن سینما و تئاتر به صورت آنلاین پخش گردید. همینطور تورهای آنلاین نمایشگاه های فرهنگی، بازدید مجازی از آثار تاریخی در موزه‎ها و برگزاری آنلاین کنسرت ‏ها انجام شد.

محسن جوادی با اشاره به گسترش استفاده از ابزار الکترونیک در دیدارها و ملاقات‎های شخصی و خانوادگی اظهار داشت: ملاقات با اقوام و دوستان در این روزها دشوار شده است ولی افراد تلاش کرده‎اند تا گزینه‎های آنلاین را جایگزین ملاقات ها و اجتماعات حضوری کنند. البته استفاده از این ابزار نوعی نگرانی به همراه دارد چونکه نرمال سازی ارتباطات مجازی می‎تواند تهدیدی بر روابط حضوری در آینده باشد که باید توسط روانشناسان و جامعه شناسان بررسی شود.
او با تشکر از دستاوردهای آیسسکو برای ارتباطات میان کشورها پیشنهاد داد: تاسیس «موسسه آنلاین اخلاق پزشکی» می‎تواند اقدام مناسبی برای تصمیم گیری در شرایط بحرانی مثل اولویت بندی تخصیص منابع به پزشکان و همینطور به افراد در زمینه اجتناب از رفتارهای سطحی ناشی از بیماری هایی مثل کرونا باشد.
معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد سپس اظهار داشت: در روزهای این بیماری همه گیر، مصرف اینترنت بخصوص در بین نوجوانان و کودکان افزایش داشت، در نتیجه تولید سرگرمی های جذاب و مناسب در چارچوب سریال های تلویزیونی، فیلم های سینمایی و محتوای پلت فرم های شبکه های اجتماعی لزوم دارد.
محسن جوادی در انتها با اشاره به آمادگی ایران برای همکاری با اعضای سازمان درمورد مقابله با همه گیری در زمینه‎های مختلف بخصوص حوزه فرهنگی تصریح کرد: همه گیری ویروس کرونا یک نقطه تاریخی است و پیشنهاد می کنم آثار هنری در چارچوب فعالیت مشترک به منظور روایت شیوه مواجهه کشورهای اسلامی با این همه گیری تولید شود.


بر طبق این گزارش، در این کنفرانس مجازی سخنرانی‎هایی با موضوعات چالش های فرهنگی به هنگام بحران‎ها (کووید ۱۹)، آینده فرهنگ بعد از ویروس کرونا، مسیرهای جدید برای گردشگری فرهنگی و پروژه راهبردی -فرهنگی دیجیتال آیسسکو توسط وزیران فرهنگ برخی کشورها همچون مصر، ازبکستان، مراکش، عمان، عربستان و... ایراد شد.
در این سخنرانی‎ها بر استقرار پلت فرم عرضه خدمات فرهنگی در فضای مجازی، دیجیتالی کردن فرآیندها و فعالیت‎های فرهنگی همچون موزه‎گردی مجازی، گردشگری مجازی، برگزاری کنسرتهای آنلاین، و دسترسی برابر کشورها به فناوری های نوین برای پیشگیری از ایجاد شکاف دیجیتالی تاکید گردید.
همینطور در جلسه کنفرانس مجازی وزیران فرهنگ کشورهای عضو آیسسکو فیلم کوتاهی با عنوان «پورتال آیسسکو برای میراث جهانی اسلام» پخش گردید. در این فیلم تاکید شد که ۸۰ درصد میراث فرهنگی در جهان اسلام در معرض خطر قرار دارد.
آیسسکو (ISESCO ) یا Islamic Educational Scientific and Cultural Organization یک سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی است که در می ۱۹۷۹ تأسیس شد. مقر آن در در رباط در مراکش قرار دارد و ۵۷ کشور اسلامی همچون ایران عضو این سازمان هستند.
منبع:

1399/04/02
23:19:11
5.0 / 5
2424
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه