بازخوانی یك كتاب؛

جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی

جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی به گزارش عطر و تن، کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی»، پیچیدگی های تاریخی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این ورزش را در اروپا، آفریقا، اقیانوسیه، آسیا و آمریکای شمالی و جنوبی بررسی می کند. کتاب از راه رهیافتی مبحث محور، پیشرفت های اصلی و مباحث جامعه شناختی را در فوتبال تحلیل کرده و به موضوع هایی چون: «تاریخ فوتبال و اشاعه‌ی جهانی آن»، «نقش خشونت»، «فیفا و اداره‌ی فوتبال جهان»، «نژاد، نژادپرستی و سفیدی»، «جنسیت»، «تغییر ماهیت هواداران»، «رسانه و انقلاب مالی در فوتبال»، «تبدیل بازیکنان به سلبریتی هایی جهانی»، و «رشد لیگ های جهانی در سرتاسر جهان» می پردازد.


به گزارش ایسنا و به نقل از پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، «جیم کله لند»، استاد علوم اجتماعی دانشگاه لوبوروی انگلستان، نویسنده این کتاب با استفاده از مثال های متنوع از سراسر دنیا، در هر فصل کتاب، تغییرات متفاوت فرهنگی و اجتماعی را بخصوص از دهه ۱۹۹۰ نشان می دهد؛ دهه ای که در آن روابط فوتبال با رسانه های جمعی و سایر شبکه های فراملی اهمیت یافت و به لحاظ مالی سودآور شد. نویسنده این کتاب اعتقاد دارد هرچند فوتبال محبوب ترین ورزش هر کشور نیست، اما شمار فزاینده ای از کشورها مثل برزیل، روسیه، هند و چین از قدرت فوتبال برای مقاصد اجتماعی- فرهنگی، سیاسی و اقتصادی استفاده می کنند؛ مثلا از راه کسب میزبانی مسابقات چندجانبه مانند جام جهانی.
حمید پورنگ، مترجم این اثر هم در یادداشتی ضمن اشاره به اینکه فوتبال یکی از مهم ترین پدیده های اجتماعی و حتی فرهنگی سیاسی و اقتصادی در قرن بیست و بیست ویکم است، بیان می کند که جامعه شناسی بسیار دیر مطالعه‌ی این ورزش را شروع کرد. او اعتقاد دارد هرچند شکل گیری فوتبال مدرن به قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم برمی گردد یعنی همان دوره ای که جامعه شناسی کم کم درحال رشد و بالندگی بود، نگاهی به آثار بزرگان این حوزه نشان داده است که هیچ یک به این پدیده از منظری جامعه شناختی التفاتی نداشته اند و حتی در دوره های بعدی و به رغم شروع برگزاری مسابقات جام جهانی در ۱۹۳۰ و استقبال انبوه تماشاگران، باز هم نشانی از توجه به فوتبال در آثار اندیشمندان علوم اجتماعی آن زمان دیده نمی شود.
مترجم کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» بر این باور است که شاید بتوان گفت این غفلت و نادیده انگاری از سر عمد بوده چونکه تا مدت ها فوتبال تفریح و سرگرمی عاری از تمدن و توأم با خشونت اقشار و طبقات کارگری و فرودست جامعه تلقی می شد که برای جامعه شناسی و برج عاج نشین که به طور عمده روی تحولات کلان مقیاس جوامع (به ویژه جوامع مدرن) و فهم کنش های انسان متمدن اروپایی متمرکز بودند، ارزش مطالعاتی نداشت. اما در دهه های اخیر خصوصاً از دهه ۱۹۸۰ به بعد، مقوله فوتبال مورد توجه جدی جامعه شناسان و اصحاب علوم اجتماعی قرار گرفته و آثار و پژوهش های گوناگونی در این حوزه چاپ و انتشار یافته است.
کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد و سال ۱۳۹۷ از جانب پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ترجمه و انتشار یافت، یکی از همین آثاری است که از منظری جامعه شناختی به تحلیل این ورزش و ارتباط آن با سایر پدیده های اجتماعی فرهنگی امروز می پردازد. یکی از نقاط قوت کتاب اینست بدون اینکه خویش را محدود به نظریه یا نظریه هایی خاص کند، متناسب با حوزه های مورد بررسی از نظریه های جامعه شناختی استفاده می نماید.
همینطور هر یک از بخش های کتاب بشکلی تنظیم شده که علاوه بر سیر تاریخی، سایر ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این ورزش در مقیاسی جهانی مورد بحث و کنکاش قرار گیرد.
کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی»

1401/09/04
13:23:22
5.0 / 5
263
تگهای خبر: رشد , فرهنگ , كتاب , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه